Dodane przez Zbq 2 godz. temu #cX4bc
Dzisiaj dowiedziałem się, w 1949 r. podczas pożaru lasu Mann Gulch strażak-skoczek Wag Dodge wraz ze swoją grupą zostali odcięci przez płomienie. Dodge zaczął podpalać las wokół siebie i inni członkowie zespołu patrzyli na niego jak na wariata.

W ten sposób Dodge stworzył dla siebie strefę wypalonej ziemi, dzięki czemu przeżył. Większość zespołu strażaków zginęła w płomieniach, przeżyli tylko nieliczni. Dziś ta technika jest nauczana na wszystkich kursach strażackich. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 2 godz. temu #gqske
Dzisiaj dowiedziałem się, że pierwszy odcinek "Samotnych strzelców" - serialu będącego spin-offem "Z Archiwum X" - oglądany dzisiaj wywołuje uczucie déjà vu.

Bohaterowie próbują udaremnić spisek, w który zaangażowany jest rząd USA. Chodzi o zamach na samolot pasażerski. Okazuje się jednak, że na pokładzie nie ma bomby - sam samolot ma zostać użyty jako broń i zdalnie naprowadzony na wieże World Trade Center.

Wytłumaczone jest to tak: od upadku ZSRR Ameryka nie ma konkretnego wroga - a wróg jest potrzebny, aby napędzić sprzedaż broni. Dlatego, dla dobra przemysłu zbrojeniowego, trzeba przeprowadzić zamach, czekać, aż jakieś obce państwo weźmie za ten zamach odpowiedzialność, i zbombardować je.

Odcinek został nadany w USA kilka miesięcy przed 11 września. Źródło: www.insidethex.co.uk
Dodane przez Zbq 2 godz. temu #YjnY1
Dzisiaj dowiedziałem się, że "Donaudampfschiffahrtselektrizitätenhaupt-betriebswerkbauunterbeamtengesellschaft" to najdłuższe słowo w niemieckim.

W skrócie oznacza organizację zrzeszającą elektryków statków pływających po Dunaju. Źródło: auslander.eu
Dodane przez Zbq 2 godz. temu #O03NU
Dzisiaj dowiedziałem się, że film "Roar" z 1981 uznawany jest za najniebezpieczniejszy nakręcony film.

W trakcie nagrywania scen z dzikimi zwierzętami poszkodowanych zostało ponad 70 członków ekipy filmowej, w tym były złamania, częściowe oskalpowanie i gangrena. Źródło: www.hollywoodreporter.com
Dodane przez Zbq 2 godz. temu #GkXsQ
Dzisiaj dowiedziałem się, że Arlington Ladies to powstała w 1948 r. grupa kobiet, które zaczęły uczęszczać na każdy pogrzeb członka amerykańskich sił zbrojnych.

Jedynym warunkiem ich obecności jest miejsce pogrzebu - ten musi odbywać się na cmentarzu wojskowym w Arlington.

Kobiety uznały, że nikt, kto zginął za kraj nie może odejść w samotności. Źródło: www.arlingtoncemetery.mil
Dodane przez Zbq 1 dzień temu #t8l2L
Dzisiaj dowiedziałem się, że ogrodnicy są o około 20% bardziej zadowoleni z życia, niż ludzie którzy nie są ogrodnikami.

Niektóre żyjące w glebie ogrodowej bakterie, w przewodzie pokarmowym działają podobnie jak leki antydepresyjne. Źródło: www.nowoczesne-ogrodnictwo.pl
Dodane przez Zbq 1 dzień temu #4WrQw
Dzisiaj dowiedziałem się, że ryjkonos malutki bądź świnionos jest najmniejszym nietoperzem na świecie, jak i jednym z najmniejszym ssaków.

Mierzy do 33 mm oraz nie przekracza wagi 2 gramów. Można go spotkać jedynie w Tajlandii oraz Birmie. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 1 dzień temu #EGHJ4
Dzisiaj dowiedziałem się, że w obawie przed tym, iż konkurencja skopiuje jego pomysł, twórca mydła w butelce z pompką wykupił w latach 80. cały zapas tego typu butelek dostępny wówczas w Stanach.

Drastyczne braki magazynowe pozwoliły Robertowi E. Taylorowi spokojnie rozwijać swój biznes przez okrągły rok zanim zapasy zostały odnowione, a konkurencja zaczęła produkcję swojej wersji mydełka. Źródło: bigstory.ap.org
Dodane przez Zbq 1 dzień temu #bwLwA
Dzisiaj dowiedziałem się, że Manila - stolica Filipin, powierzchniowo jest mniejsza niż Gniezno, Władysławowo, Szczyrk czy Kostrzyn nad Odrą. Zajmuje jedynie 38,55 km².

Mieszka w niej ponad 1,65 miliona ludzi, co czyni ją jednym z najgęściej zaludnionym miastem na świecie (43079 osób/km²). Źródło: urbnews.pl
Dodane przez Zbq 2 dni temu #yvQ9B
Dzisiaj dowiedziałem się, że podczas igrzysk olimpijskich w 1900 r. do turnieju w grze podwójnej w krokiecie zgłosiła się tylko jedna para.

W związku z tym zawody odwołano. Decyzją MKOl-u reprezentanci Francji Gaston Aumoitte i Georges Johin otrzymali złote medale, mimo że nie rozegrali nawet jednego spotkania. Źródło: pl.wikipedia.org
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie