Dodane przez Zbq 1 mies. temu #bNBh5
Dzisiaj dowiedziałem się, że w czasie kręcenia filmu Avengers Robert Downey Jr. pochował na planie zakąski i ciągle podjadał, a ekipie filmowej nie udało się odnaleźć wszystkich jego schowków.

Sceny, w której Stark częstuje Kapitana Amerykę nie było w scenariuszu, to są prawdziwe słodycze aktora, którymi częstował na planie innych. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #PSzkk
Dzisiaj dowiedziałem się, że Węgry były jedynym uznanym międzynarodowo państwem, które zaoferowało bezpośrednią pomoc militarną Polsce podczas wojny polsko-bolszewickiej. Węgrzy mieli zamiar posłać do naszego kraju wsparcie w postaci 30 tysięcy (!) kawalerzystów, ale ani rząd Czechosłowacji, ani Rumunii nie zgodził się na przemarsz konnych przez ich terytorium.

Władze węgierskie w tej sytuacji zdecydowały o udzieleniu pomocy Polsce pośrednio - przez okres trwania wojny przekazały II Rzeczypospolitej niemal 100 milionów pocisków karabinowych, znaczne ilości amunicji oraz innych materiałów potrzebnych do prowadzenia wojny. Zostały one przetransportowane przez Rumunię, która tym razem wyraziła zgodę na przejazd Węgrów. Powyżej zdjęcie tablicy upamiętniającej pomoc węgierską. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #P4oEe
Dzisiaj dowiedziałem się, że 14-letni uczeń z Pittsburgha, Suvir Mirchandani, obliczył dzięki specjalnemu oprogramowaniu, że jego szkoła może zaoszczędzić $21 000 rocznie na tuszu do drukowania, jeśli tylko zmieni rodzaj czcionki na mniej tuszochłonną.

Teraz pomysł ten być może zostanie zastosowany na szczeblu krajowym, co pozowliłoby oszczędzić rządowi USA nawet 400 milionów dolarów rocznie. Źródło: www.dailymail.co.uk
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #uLSH7
Dzisiaj dowiedziałem się, że na Filipinach aby okazać swoje przywiązanie i troskę o przyjaciela, mieszkańcy kilka razy dziennie pytają, czy już coś zjadł.

Jeżeli odpowiedź jest negatywna, wyrażają smutek i proszą byś koniecznie szybko coś przekąsił. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #wbnjy
Dzisiaj dowiedziałem się, że zgodnie z oficjalną biografią Kim Dzong Il mógł się poszczycić niezwykłymi osiągnięciami. Przyszły przywódca Korei Północnej zaczął chodzić w wieku 3 tygodni, a mówić gdy miał 8 tygodni.

W czasie 3 lat studiów napisał 1 500 książek, w tym 6 oper. Oczywiście każda z tych oper (oficjalnie) jest „lepsza niż jakiekolwiek dzieło muzyczne w historii ludzkości”.

W 1994 roku władca po raz pierwszy wziął kij golfowy do ręki i ukończył grę na jedynym koreańskim polu golfowym z wynikiem 38 uderzeń poniżej normy przewidzianej dla tego pola, z czego 11 dołków zaliczył za pierwszym uderzeniem. Jego wynik został potwierdzony przez 17 ochroniarzy przywódcy. Po tym wyczynie Kim zdecydował, że nigdy więcej nie zagra w tę grę. Źródło: www.telegraph.co.uk
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #uJND2
Dzisiaj dowiedziałem się, że betonowce zyskały na popularności w okresie dwudziestolecia międzywojennego i z początkiem II wojny światowej, gdy na świecie brakowało stali do budowy statków.

W 1942 r. w Niemczech powołany został specjalny wydział budowania statków z betonu – Sonder – ausschus Betonschiffbau. Produkcja na terenie dzisiejszej Polski została uruchomiona w Darłowie, a odpowiedzialna za budowę była spółka Schalenbau K.G. Dr Erach Luebert.

Konstrukcja tego typu statków była bardzo prosta. Rozpoczynano od stworzenia stalowego szkieletu, pod którym leżała drewniana obudowa. Na nią wylewano wiele warstw betonu. Powstawała betonowa skorupa, którą wzmacniano grodziami wykonanymi z żelbetu.

Z wszystkich betonowców najlepiej do naszych czasów przetrwał wrak znajdujący się na jeziorze Dąbie koło Szczecina. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #OLk6N
Dzisiaj dowiedziałem się, że Doyle Brunson - jeden z najwybitniejszych pokerzystów w historii, ma w swej kolekcji 10 bransolet za zwycięstwa w turniejach World Series of Poker (drugi wynik w historii). W 1998 roku został napadnięty przez dwóch zamaskowanych napastników, którzy zabrali jego i jego żonę do ich domu w Las Vegas i grożąc śmiercią domagali się pieniędzy.

Brunson jednak wykorzystał swój instynkt pokerzysty i wykonał prawdopodobnie swój najważniejszy blef w życiu, udając zawał serca. Bandyci, wystraszeni perspektywą odpowiadania za spowodowanie śmierci, natychmiast uciekli. Źródło: "Poker for Dummies" Harroch, Krieger str. 138
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #nHcOU
Dzisiaj dowiedziałem się, że kolor różowy tak naprawdę nie istnieje. Dzieje się tak, gdyż we Wszechświecie nie ma takiej długości fali elektromagnetycznej (w zakresie światła widzialnego), która odpowiadałaby temu kolorowi.

Kolor różowy istnieje więc tylko jako interpretacja naszego mózgu na brak koloru zielonego. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #ml5i9
Dzisiaj dowiedziałem się, że Japońskie he-gassen (屁合戦), co można przetłumaczyć jako „bitwa na bąki” bądź „zawody w pierdzeniu”. Termin ten odnosi się do jednej z zabaw, jakiej oddawała się dworska arystokracja w okresie Heian (794-1185), a która polegała na tym, żeby puszczać jak najdonioślejsze bąki.

Takim samym mianem określa się też humorystyczne ilustracje ukazujące tego typu zawody. Choć powstało ich całkiem sporo, to jednak niewiele z nich zachowało się do dzisiaj. Do najciekawszych należy praca znajdująca się w zbiorach tokijskiego Uniwerystetu Wasada. Datowana jest ona na rok 1864 i stanowi reprodukcję zwoju XII-wiecznego. Źródło: dziwowisko.pl
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #Ar88v
Dzisiaj dowiedziałem się, że do niedawna w Disneylandzie był zwyczaj, że jeśli zwiedzający w pobliżu postaci z filmu Toy Story krzyknął „Idzie Andy”, przebrani aktorzy padali, udając nieruchome zabawki.

Od momentu kiedy dzięki internetowi fakt ten stał się słynny, zabawki po prostu odpowiadają „Andy wyjechał na studia”. Źródło: bit.ly
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie