Dodane przez Zbq 2 mies. temu #t3Ymd
Dzisiaj dowiedziałem się, że Napoleon Bonaparte miał zwyczaj przemierzać ulice Paryża incognito, w cylindrze na głowie i cywilnym ubraniu, tak żeby nie być rozpoznanym. Podczas jednego z takich wypadów wszedł do jubilera i lustrując kosztowny naszyjnik mruknął coś o „kuglarzu Bonaparte”.

Jubiler usłyszawszy to wpadł w furię, chwycił ciężką miotłę i klnąc straszliwie, rzucił się na człowieka obrażającego Cesarza. Później monarcha wspominał, że wysłuchanie tej porcji wyzwisk i strącenie mu cylindra z głowy było jedną spośród najprzyjemniejszych chwil w jego życiu.

Jubiler nieświadomie zademonstrował swoje oddanie Cesarzowi, lecz gdyby wielki marszałek dworu nie zastawił go swym ciałem i nie wziął razów na swoje plecy, dając Bonapartemu szansę ucieczki, „Bóg Wojny” zostałby obity przez poddanego jak kundel. Źródło: www.historycy.org
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #ltfgR
Dzisiaj dowiedziałem się, że gracz futbolu amerykańskiego Joe Delaney, który rozegrał w lidze NFL dwa sezony, zginął 29 czerwca 1983 r., próbując ratować trójkę tonących w stawie dzieci, mimo że sam nie potrafił pływać.

Opiekunka, która była świadkiem powiedziała, że zanim wbiegł do wody, krzyknął do niej „Muszę ratować te dzieci. Jeśli nie wyjdę, zawołaj kogoś”.

Jednemu z dzieci udało się samodzielnie wydostać ze stawu, drugie odwieziono do szpitala, gdzie zmarło, trzecie utonęło na miejscu.

Delaney pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Reagana medalem Presidential Citizens Medal (pol. Prezydencki Medal Obywatelski). Od czasu jego śmierci w drużynie Kansas City Chiefs nikt nie założył koszulki z numerem 37, w której grał Delaney. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #dmUDG
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 2001 roku mająca zaledwie 13 miesięcy Erika Nordby wyszła ze swojego domu w lutym, w Kanadzie, w samych pieluchach. Temperatura wynosiła wtedy -24 stopnie Celsjusza. Matka zauważyła zniknięcie córki godzinę po jej wyjściu i idąc po śladach na śniegu znalazła zamarznięte dziecko w zaspie.

Resuscytacja nie przyniosła efektu, a z powodu stanu dziewczynki przybyli na miejsce ratownicy medyczni nie byli w stanie wykonać intubacji.

W szpitalu stan Eriki określano jako śmierć kliniczną – jej serce nie biło przez około dwie godziny, nie przejawiała funkcji życiowych, a temperatura ciała spadła do 16 stopni. Mimo to zdecydowano o próbie ogrzania dziewczynki, co okazało się słuszną decyzją. Serce Eriki podjęło pracę.

Lekarze podejrzewają, że chłód wprowadził organizm Eriki w stan podobny do hibernacji i to ochroniło ją przed poważnymi obrażeniami. Okazało się również, że nawet nie zaszła konieczność amputacji odmrożonych dłoni i stóp. Dziewczynka wyszła ze szpitala po sześciu tygodniach. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #Vg5Wz
Dzisiaj dowiedziałem się, że fascynujące zjawisko miało miejsce w 2015 roku, kiedy pustynia Atacama - jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi - zakwitło.

Właśnie tak - najobfitsze od ponad dwóch dekad deszcze sprawiły, że pustynia dosłownie usłała się różowymi i fioletowymi kwiatami, przykrywając na co dzień wymarłe tereny malowniczym roślinnym dywanem. Źródło: www.national-geographic.pl
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #2V0Sl
Dzisiaj dowiedziałem się, że James Young, który swoją rękę stracił w maju 2012 roku nawiązał kontakt z Konami, który sfinansował mu protezę za 90.000 dolarów. Nie była to zwykła proteza, bo prócz specjalnych czujników, posiadała także latarkę, port USB do ładowania telefonu i wiele innych gadżetów.

Między innymi wbudowany zegarek, wiązkę lasera, a także panel z dronem, który chłopak ma "zamontowany" na barku. Mechaniczna łapa wciąż jest testowana i wzmacniana o tytanowe elementy, tak by James mógł podnosić coraz cięższe rzeczy. Jak sam mówi: "Jest mięciutka, jędrna, naprawdę miło się tym rusza". Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #SK7jF
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 2013 roku papież Franciszek ujawnił, że w młodości pracował jako bramkarz w nocnym klubie w Buenos Aires.

Informację o swojej młodości papież przekazał podczas niedzielnego nabożeństwa, które odbywało się w kościele San Cirillo Alessandrino w Rzymie.

Przywódca Kościoła katolickiego wymienił niektóre z swoich poprzednich "miejsc pracy", było to m.in. laboratorium chemiczne. Dopiero wzmianka o klubie nocnym wywołała wśród wiernych sensację. Papież pracował tam w czasach studenckich, aby dorobić sobie do skromnego stypendium.

Wiadomość ta rozpętała burzę, a użytkownicy mediów społecznościowych okrzyknęli obecnego Ojca Świętego "najfajniejszym papieżem w historii". Źródło: tiny.pl
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #QkHjM
Dzisiaj dowiedziałem się, że David Vetter to chłopiec, który urodził się 21 września 1971 roku w Teksańskim Szpitalu Dziecięcym w Houston. Po 20 sekundach od momentu przyjścia na świat wsadzono go do kompletnie wysterylizowanej bańki, która stała się jego domem niemalże do końca życia.

Układ odpornościowy chłopca właściwie nie istniał. W kilka chwil po przyjściu na świat Davida umieszczono w plastikowej bańce, izolowanym, małym pomieszczeniu zaprojektowanym specjalnie przez inżynierów z NASA, które dawało chłopcu cień szansy na przeżycie.

W październiku 1983 roku, tuż po 12. urodzinach Davida, przeprowadzono transplantację szpiku u chłopca, który w dalszym ciągu przebywał w bańce.

W lutym 1984 roku stan chłopca był już na tyle zły, że po raz pierwszy zdecydowano wyciągnąć go z kokona i umieścić w sterylnym pokoju.

22 lutego 1984 roku David zapadł w śpiączkę. Lekarze pozwolili rodzicom po raz pierwszy dotknąć syna. David Vetter zmarł kilkanaście godzin później.

Sekcja zwłok i pośmiertne badania ciała chłopca wprawiły lekarzy w osłupienie. Okazało się, że chłopiec zmarł na raka przez źle przebadany szpik swojej siostry. Źródło: www.nytimes.com
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #i0hJy
Dzisiaj dowiedziałem się, że nie mogąc poradzić sobie z nielegalnym połowem ryb prowadzonym za pomocą dynamitu, władze filipińskiej prowincji Bohol umieściły pod wodą kilkanaście posągów Jezusa i Maryi.

Słynący z bogobojności Filipińczycy zaprzestali nielegalnych połowów w obawie przed uszkodzeniem świętych figur. Źródło: news.abs-cbn.com
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #TNfJG
Dzisiaj dowiedziałem się, że podczas wizyty małżeństwa Gorbaczowów w Londynie w 1989 roku żona Michaiła Gorbaczowa powiedziała brytyjskiemu ministrowi rolnictwa, że w ZSRR istnieje przynajmniej 300 sposobów przygotowania ziemniaka.

Minister nie uwierzył, w związku czym po powrocie do kraju Raisa Gorbaczow wysłała brytyjskiemu ministrowi książkę kucharską oraz list z wiadomością: „Najmocniej przepraszam za wprowadzenie w błąd, ponieważ tak naprawdę istnieje 500, a nie 300 sposobów przygotowania ziemniaka”. Źródło: www.independent.ie
Dodane przez Zbq 2 mies. temu #c9Nyr
Dzisiaj dowiedziałem się, że 17-latek z Los Angeles znalazł w jednej z tamtejszych restauracji portfel należący do Chrisa Hemswortha, aktora znanego np. z roli marvelowskiego Thora.

Kiedy zwrócił go aktorowi, ten dał mu nagrodę pieniężną większą od sumy tego, co było w portfelu. Dodatkowo nastolatek został zaproszony do programu Ellen Show, gdzie za swoją uczciwość dostał jeszcze 10 000 dolarów. Źródło: mashable.com

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie