Dodane przez Zbq 1 mies. temu #dtyoP
Dzisiaj dowiedziałem się, że awaria prądu (blackout), jaka dotknęła Nowy Jork w lipcu 1977 r. miała nieoczekiwane konsekwencje dla rozwoju muzyki hip-hopowej w rejonie.

Najpierw brak prądu doprowadził do zamieszek i szabrownictwa na szeroką skalę, w trakcie którego rabowano, a czasem i podpalano sklepy. W sumie ofiarą szabrowników padło ponad 1600 sklepów, wybuchło 1040 pożarów, aresztowano wg różnych źródeł 3800-4500 osób.

Wkrótce po awarii gwałtownie wzrosła liczba DJów i innych muzyków-amatorów, głównie w biedniejszych dzielnicach. Okazało się, że spora część tych osób wykorzystała blackout, by ukraść sprzęt muzyczny z pozbawionych prądu sklepów. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #uDSGB
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 1790 r. na Haiti wybuchło powstanie przeciwko Francji. Francuzi przysłali legionistów na wyspę do stłumienia powstania czarnej ludności. Wielu spośród przysłanych żołnierzy było Polakami. Nawet część z nich zdecydowała się przejść na stronę powstańców.

Po zwycięstwie niewolników i ogłoszeniu niepodległości Haiti od Francji, w rasistowskiej konstytucji z 1805 r. zabroniono białym (bez względu na narodowość) osiedlania się i posiadania jakichkolwiek własności ziemskich w kraju. Zapis ten jednak nie dotyczył Polaków.

Cesarz Haiti Jakub I Dessalines wydał rozkazy, by nie tylko nie zabijać polskich żołnierzy (nawet tych służących po stronie francuskiej), ale wręcz nadać im haitańskie obywatelstwo. Motywował to tym, że Polacy, podobnie jak Haitańczycy, charakteryzują się umiłowaniem wolności i musieli o nią wielokrotnie walczyć, także w okresie rewolucji na Haiti. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #7UtUs
Dzisiaj dowiedziałem się, że zespół uczonych z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center zmodyfikował bakterie Clostridium novyi tak, że te dosłownie pożerają komórki nowotworowe.

Zmodyfikowane genetycznie bakterie wstrzyknięto do guzów 16 psów. U 6 zwierząt po 21 dniach pojawiła się pozytywna odpowiedź organizmu - w 3 przypadkach guzy zniknęły całkowicie, a u 3 kolejnych wyraźnie się one zmniejszyły. U pozostałych 10 psów wystąpiły tylko objawy typowe dla infekcji bakteryjnych.

Lek podano też jednej pacjentce z zaawansowanym nowotworem tkanek miękkich brzucha. Po wstrzyknięciu bakterii do organizmu, zaobserwowano znaczne zmniejszenie guza, silną odpowiedź immunologiczną i owrzodzenie. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #M8wIx
Dzisiaj dowiedziałem się, że aktor Aaron Paul znany z roli Jessie’ego Pinkmana w serialu Breaking Bad nigdy nie uczęszczał na żadne lekcje aktorstwa.

Jak sam twierdzi, zawsze po prostu myślał: „Hej, udawaj, że jesteś kimś innym i to wszystko”. Źródło: www.reddit.com
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #1O9p9
Dzisiaj dowiedziałem się, że po premierze filmu „Cast Away: Poza światem”, jeden z dziennikarzy spytał się reżysera filmu Roberta Zemeckisa co znajdowało się w paczce nie otwartej przez rozbitka na wyspie.

Ten, z rozbrajającą szczerością, wyznał że znajdował się tam wodoodporny, napędzany energią słoneczną, telefon satelitarny. Źródło: www.filmweb.pl
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #I0jdj
Dzisiaj dowiedziałem się, że w wieku 13 lat Ashton Kutcher chciał popełnić samobójstwo skacząc ze szpitalnego balkonu. Chciał to zrobić, aby jego umierający brat mógł otrzymać jego serce.

Kiedy zwierzył się ze swych planów ojcu ten odwiódł go od czynu. Wkrótce potem otrzymali informację, że znalazł się dawca serca dla brata Ashtona. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #aNE78
Dzisiaj dowiedziałem się, że Mariusz Białek, Polak mieszkający na co dzień w Norwegii, postanowił nabyć prawa do całego Wszechświata. Białek zapewnia, że to on pierwszy wpadł na ten pomysł. Więc sąd w Norwegii przyznał mu rację.

Nabycie praw własności było możliwe na mocy procedury zawłaszczenia, opierającej się na starej zasadzie prawa rzymskiego – ten, kto pierwszy zawłaszczył jakąś rzecz, ten staje się jej właścicielem – oraz na podstawie dwóch międzynarodowych traktatów regulujących kwestie własności ciał niebieskich we Wszechświecie: Międzynarodowego Traktatu Kosmicznego z 1967 r. oraz Traktatu Księżycowego z 1984 r.

Teraz Polak sprzedaje swoje własności - ceny planet i gwiazd w założonej przez niego firmie „Kingdom of Universe” zaczynają się już od 50 dolarów – można je kupić w specjalnym sklepie internetowym. Źródło: potrafi.eu
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #WruXg
Dzisiaj dowiedziałem się, że elastyczne szkło (vitrum flexile) jest legendarnym, zapomnianym odkryciem, które przepadło w czasie panowania cesarza Tyberiusza (lata 14-37 n.e.). Według przekazu Izydora z Sewilli, rzemieślnik, który wymyślił tę technikę, przybył do Tyberiusza z naczyniem do picia, wykonanym jakoby z elastycznego szkła.

Zaintrygowany cesarz rzucił przedmiotem o podłogę, który zamiast się rozbić jedynie się wgniótł. Rzemieślnik po chwili wybił wgniecenie młotkiem i przywrócił kształt miski do pierwotnego stanu. Wynalazca zarzekał się, że jest jedyną osobą, która zna sposób, w jaki wykonuje się elastyczne szkło. Nieoczekiwanie Tyberiusz kazał mężczyznę skrócić o głowę, zapewne bojąc się, że nowa forma szkła osłabi wartość złota i srebra, z którego wykonana była większość pałacowych przedmiotów.

Historia wspomniana została po raz pierwszy przez Gajusza Petroniusza oraz Pliniusza Starszego, gdzie ten drugi nie dawał w nią wiary. O wynalazku nieznanego z imienia rzemieślnika mówi także Kasjusz Dion. Źródło: www.imperiumromanum.edu.pl
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #yeJOk
Dzisiaj dowiedziałem się, że kiedy przed kilku laty genetycy odkryli polską haplogrupę R1a1a7 męskiego chromosomu Y- DNA, spowodowali burzliwą dyskusję nad naszym wspólnym pochodzeniem z resztą Słowian.

Okazało się bowiem, że Polacy zamieszkują swoją ziemię już od ponad 10 tys. lat i posiadają inną podhaplogrupę niż reszta Słowian. Źródło: salve.salon24.pl
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #6gzLP
Dzisiaj dowiedziałem się, że Jackie Chan zapowiedział, że całą swoją fortunę (wycenianą na 130 mln dolarów) przeznaczy na cele charytatywne, a jego syn nic nie odziedziczy.

Aktor powiedział, że jeśli syn będzie zaradny to sam się dorobi fortuny, jeśli nie będzie, to na nią nie zasługuje. Źródło: bit.ly

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie