Dodane przez Zbq 28 dni temu #IRa16
Dzisiaj dowiedziałem się, że w mitologii słowiańskiej BIEDA to nieśmiertelny demon, który sprowadza na ludzi liczne nieszczęścia.

Wierzono, że BIEDA przemieszcza się po świecie pod postacią bardzo chudej i niezwykle wysokiej kobiety. Źródło: slowianowierstwo.wordpress.com
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #xmDBI
Dzisiaj dowiedziałem się, że dwaj bracia, byli policjanci, zbudowali pierwsze więzienia w Lower Lake (Kalifornia). Byli jego pierwszymi mieszkańcami - zamknęli się przypadkowo za kratkami po hucznym świętowaniu zakończenia budowy „obiektu”.

I byli pierwszymi uciekinierami, gdy zdali sobie sprawę, że zapomnieli przytwierdzić dach, więc byli w stanie go unieść i wyjść. Zapotrzebowanie na więzienie w Lower Lake było odczuwalne, choć ludność miasta liczyła tylko 1000 osób. Źródło: www.lakeconews.com
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #lZgDU
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 1970 roku Max Ringelmann przeprowadził ciekawy eksperyment psychologiczny; skonstruował urządzenie, które mierzyło siłę, z jaką ciągnięta była przyczepiona z jednego jego końca, 5-metrowa lina.

Kiedy linę ciągnął jeden człowiek, wkładał w to 100% wysiłku. Kiedy linę ciągnęły dwie osoby, wysiłek pojedynczej osoby spadał do 93%. Przy trzech uczestnikach – do 85%, a przy czterech do 77%. Jeśli w eksperymencie brało udział 8 osób, to każdy ciągnął linę z wykorzystaniem połowy swojej siły. Dlaczego? Bo każdy uczestnik myślał, że skoro inni ciągną linę to fakt iż on pociągnie ją z nieco mniejszym wysiłkiem i tak nie zostanie zauważony. Efekt ten znany jest jako „lenistwo społeczne”. Źródło: weblog.infopraca.pl
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #LztKu
Dzisiaj dowiedziałem się, że mózg homara znajduje się w jego gardle, system nerwowy w odwłoku, zęby w żołądku, a nerki w głowie.

W dodatku słyszy odnóżami, smakuje stopami i zwykle faworyzuje jedną z przednich kończyn, co znaczy, że jest prawo- lub lewo-„szczypcowy”. Źródło: www.history.com
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #Ja3Pv
Dzisiaj dowiedziałem się, że w Jersey City w stanie New Jersey znajduje się pierwszy pomnik katyński w Stanach Zjednoczonych stojący na otwartej przestrzeni miejskiej. Został on odsłonięty 19 maja 1991 roku.

Przedstawia polskiego żołnierza z zakneblowanymi ustami i rękoma związanymi na plecach, przebitego bagnetem sowieckiego karabinu.

Na przedniej części cokołu znajduje się napis KATYŃ i data 1940, a na jego wschodniej części płaskorzeźba upamiętniająca głodujących Polaków zesłanych na Syberię.

Autorem rzeźby jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #sc1IM
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 2014 roku w mieście Wichita (Kansas) cztery osoby zginęły podczas nauki latania w symulatorze lotniczym.

Stało się to, gdy o budynek ośrodka szkoleniowego z powodu awarii rozbił się samolot. Źródło: www.aopa.org
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #iZLUv
Dzisiaj dowiedziałem się, że z początku The Sims miało być programem do projektowania wnętrz.

Simowie natomiast, mieli być tylko modelami obrazującymi ludzi. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #uslw9
Dzisiaj dowiedziałem się, że 85-letni Chorwat - Frane Selak przeżył katastrofę pociągu, w którym zginęło 17 osób, potem katastrofę lotniczą, w której umarło 19 pasażerów.

Następnie autobus, w którym jechał wpadł do rzeki - cztery osoby poniosły śmierć, ale Frane uciekł. Dodatkowo Selak przeżył dwa ciężkie wypadki samochodowe, został potrącony przez autobus i prawie potrącony przez ciężarówkę. Kulminacją epopei z "katastrofalnym szczęściem" Frane'a był fakt, że w 2003 roku, Chorwat kupił pierwszy od 40 lat kupon na loterii. I wygrał równowartość miliona dolarów! Źródło: sploid.gizmodo.com
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #Np3Te
Dzisiaj dowiedziałem się, że Australijczyk Don Ritchie, który mieszkał niedaleko klifu, w ciągu 45 lat ocalił życie około 160 potencjalnym samobójcom.

Gdy zdesperowani stali na krawędzi klifu, Don zaczynał z nimi dyskusję i zapraszał do siebie na herbatę. W 2006 roku został odznaczony medalem Orderu Australii. Zmarł w 2012 roku. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 1 mies. temu #aY5FV
Dzisiaj dowiedziałem się, że książka "Człowiek, który na ochotnika zgłosił się do Auschwitz", opowiadająca o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, została opublikowana w Japonii, przez jedno z największych tamtejszych wydawnictw.

Autor wspomnianej książki Koji Kobayashi był kilkakrotnie w Polsce. Wyjątkowo zafascynowała go historia Witolda Pileckiego. Źródło: bit.ly
6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie