Dodane przez Zbq 7 dni temu #d2003
Dzisiaj dowiedziałem się, że kiedy w 1978 roku stało się jasne, że nikt nie odbierze Izraelowi zwycięstwa na Festiwalu Piosenki Eurowizji, w większości krajów świata arabskiego natychmiast przerwano transmisję.

Szczególną inwencją wykazał się Jordan, który zawiesił transmisję na żywo, by w jej miejscu nadać... zdjęcie kwiatków, po czym ogłosił, że konkurs wygrała Belgia. Źródło: www.history.com
Dodane przez Zbq 7 dni temu #Nhze0
Dzisiaj dowiedziałem się, że Carlos to amerykański żołnierz piechoty morskiej i strzelec wyborowy, który zasłynął osiągnięciami podczas wojny wietnamskiej.

Hathcock ma na koncie 93 potwierdzone zabójstwa i jest uznawany za jednego z najlepszych snajperów w historii.

Wśród żołnierzy Wietkongu był znany pod przydomkiem „Białe Pióro” ze względu na pióro, które nosił w kapeluszu.

Był tak skuteczny w boju, że Wietkong ustanowił nagrodę za zabicie go o wysokości 30 000 dolarów.

Jednym z jego największych osiągnięć jest zabicie wrogiego snajpera, jednego z wielu, którzy polowali na Hathcocka, przestrzeliwując lunetę jego karabinu i trafiając go prosto w oko.

Pewnego razu Hathcock dobrowolnie zgłosił się na misję zabicia wysoko postawionego oficera Wietkongu. Żeby tego dokonać, Hathcock musiał spędzić 4 dni i 3 noce bez jedzenia i picia, czołgając się po otwartym, porośniętym wysoką trawą polu i przemierzając odległość ok. 1500 metrów, będąc w stanie poruszać się tylko kilka centymetrów na minutę, gdy podmuchy wiatru poruszały trawą. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 8 dni temu #W62ub
Dzisiaj dowiedziałem się, że Jón Gnarr - aktor, muzyk i komik - założył w 2009 Najlepszą Partię. Partia wzięła udział w wyborach miejskich Reykjavíku w maju 2010, obiecując w swoim programie m.in. sprowadzenie niedźwiedzia do miejscowego zoo, bezpłatne ręczniki na basenach, parlament wolny od narkotyków do 2020 oraz niedotrzymywanie obietnic.

W wyborach ugrupowanie zyskało największe poparcie ze wszystkich, zdobywając 34,7% głosów i 6 z 15 miejsc w radzie miasta, stając się zarazem największą siłą polityczną w radzie miejskiej stolicy Islandii. Sam Jón Gnarr zgłosił chęć zostania burmistrzem stolicy, którą to funkcję objął 15 czerwca 2010. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 8 dni temu #lRKO8
Dzisiaj dowiedziałem się, że podczas eksperymentów jądrowych w latach 50. w Los Alamos udało się wystrzelić w powietrze ważący dwie tony stalowy właz. Rozpędził się do oszałamiających 41 mil na sekundę i zniknął.

Poszukiwania zaginionego włazu trwają do dzisiaj. Niektórzy twierdzą że poleciała w kosmos, jednak doktor Brownlee stanowczo temu zaprzecza. Twierdzi że płyta nie mogła opuścić atmosfery, bo przez prędkość jej lotu, zostałaby spalona przez sprężenie powietrza w atmosferze. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 7 dni temu #em9bk
Dzisiaj dowiedziałem się, że używanie widelca przez kilkaset lat było zakazywane przez Kościół, który uznawał go za „diabelskie narzędzie”.

Marcin Luter w 1518 roku miał powiedzieć: „Boże, chroń mój talerz przed widelczykiem”.

Erazm z Rotterdamu pisał w XVI wieku, że „wystarczającym jest brać jedzenie w trzy palce bądź pieczywem”.

Kościół jeszcze w XVII wieku podkreślał w tekstach dotyczących etykiety i obyczajowości, że nie po to Bóg stworzył człowieka, dając mu pięć palców, żeby zastępować je „głupimi narzędziami”. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 7 dni temu #zp1aG
Dzisiaj dowiedziałem się, że podczas kampanii prezydenckiej Duterte (obecnie prezydent Filipin) obiecał, że gdy zostanie wybrany na prezydenta zabije 100 tysięcy ludzi w ciągu kilku miesięcy. Powiedział, że jego rządy będą krwawe. Ludzie to kupili i wygrał wybory z przewagą 15 milionów głosów nad rywalem.

A potem dotrzymał słowa. Zaraz po objęciu władzy pozwolił policjantom na zabijanie każdego sprzedawcy narkotyków, którego zauważą. Obiecał swoim wyborcom, że „wrzuci do rzek tyle ciał zabitych, że ryby się utuczą”. Za zabicie bossa narkotykowego płacono 28 500 dolarów. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 8 dni temu #KIx2t
Dzisiaj dowiedziałem się, że w styczniu 2006 roku pacjentka znanego nowojorskiego psychiatry narysowała twarz mężczyzny, którego często widywała w snach. Człowiek ten udzielał jej życiowych rad, aczkolwiek nigdy go nie spotkała w realnym świecie. Kilka dni później inny pacjent zauważył rysunek i stwierdził, iż on również widział we śnie tego mężczyznę.

W ciągu następnych kilku miesięcy nieznajomego ze snów rozpoznały 4 osoby. Żadna z osób nie zna tego mężczyzny.

Po tym, jak zdjęcie trafiło do internetu, okazało się, że ten pan śnił się ludziom z różnych zakątków świata. Na stronie Thisman.org, założonej w 2008 r., ludzie opisują sny, w których widzieli tego mężczyznę i próbują dociec, czemu ten sam mężczyzna śni się zupełnie obcym osobom w zupełnie różnych sytuacjach.

Do dziś nie wiadomo dlaczego śni on się tak wielu osobom, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. A Tobie... przyśnił się? Źródło: www.thisman.org
Dodane przez Zbq 8 dni temu #jqPKF
Dzisiaj dowiedziałem się, że 26 maja 1828 roku, na ulicach Norymbergi pojawił się szesnastolatek, który nie potrafił mówić (nauczony był powtarzania bez zrozumienia kilku wyrazów i zwrotów). Chłopak miał przy sobie dwa listy – jeden z nich zaadresowany był do kapitana Wesseniga. Mimo że tajemniczy młodzieniec nie potrafił posługiwać się piórem, nauczony został przez poprzednich opiekunów jak napisać swoje imię i nazwisko - ”Kaspar Hauser”.

Kaspar trafił pod opiekę strażnika, który uczył go mówić i żyć - szesnastolatek zachowywał się jak kilkuletni brzdąc. Po jakimś czasie chłopiec opowiedział swoją historię: Wychował się w ciemnym pomieszczeniu, gdzie jedyną jego zabawką była drewniana figurka. Karmiony był wodą i chlebem, a od czasu do czasu podawano mu nasenny środek (wtedy dziecko było strzyżone i myte). Jedyną osobą jaką Kaspar widział był mężczyzna, który nauczył go mówić zdanie: „Chcę być żołnierzem jak mój ojciec”, oraz poprawnie pisać swoje imię i nazwisko.

Chłopiec zginął w zamachu. Na miejscu zbrodni znaleziono list: "Hauser będzie w stanie powiedzieć wam, jak wyglądam, skąd pochodzę i kim jestem. Jestem z … przy granicy z Bawarią … Nazywam się MLO". Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 7 dni temu #NV0x5
Dzisiaj dowiedziałem się, że Ursula Haverbeck - niemiecka 88-letnia prawicowa pisarka i historyczka. W listopadzie 2015 roku została skazana na 10 miesięcy więzienia za wielokrotne zaprzeczanie Holocaustu.

W rozmowie z siecią ARD kobieta stwierdziła że Oświęcimski Holocaust, w którym zamordowano co najmniej 1,1 miliona osób, był "niczym więcej niż obozem pracy".

Podczas rozprawy prokurator powiedział: "Żałuję, że kobieta która dożyła starości marnuje swoją energię na rozprzestrzenianie takiej bzdury". Źródło: www.dailymail.co.uk
Dodane przez Zbq 8 dni temu #gaUuC
Dzisiaj dowiedziałem się, że w Chinach, "Tank Man" jest symbolem samobójczej walki z reżimem. Dzień po tragicznych wydarzeniach w których zginęło 2600 Chińskich studentów, przez opustoszałe ulice Pekinu przejeżdżały maszyny, które nie tak dawno brały udział w tłumieniu protestów. W pewnym momencie tuż przed gąsienicami czołgów pojawił się zdesperowany mężczyzna, którego obecność spowodowała, że sznur pojazdów zatrzymał się.

Nagranie wykonane przez zagranicznych dziennikarzy pokazuje, że wkrótce po zatrzymaniu się czołgów mężczyzna wspina się na pierwszy pojazd i zaczyna coś krzyczeć do siedzącej w nim załogi.

Nie wiadomo, co stało się z anonimowym bohaterem. Prawdopodobnie został niedługo potem zabity przez tajną policję.

Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=qq8zFLIftGk oraz w źródle (klikalny). Źródło: www.youtube.com
5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie