Dodane przez Zbq 6 dni temu #Y4sJA
Dzisiaj dowiedziałem się, że podczas pierwszego sezonu "Star Trek: Następne pokolenie" Stewart był tak pewien, że go w końcu wyleją, że początkowe 6 tygodni nawet nie rozpakował walizek.

Później opowiadał: "Kiedy zaczęliśmy nie wierzyłem, że powstanie coś więcej niż pilot. Nie rozpakowałem się, bo to nie miało sensu. Myślałem, że producenci pójdą po rozum do głowy i zdadzą sobie sprawę, że popełnili ogromny błąd zatrudniając mnie. Byłem pewien, że wkrótce wrócę do Londynu. W końcu jednak zrozumiałem, że nie tylko nie zwolnią mnie, ale że serial zostanie nakręcony. Zostałem i cieszyłem się każdą chwilą". Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 6 dni temu #Tgqgp
Dzisiaj dowiedziałem się, że najpotężniejszy wybuch wulkanu czasów nowożytnych miał miejsce w maju 1883 roku, wybuchł wtedy wulkan Krakatau.

Siłę tej erupcji szacuje się w okolicach 200 megaton trotylu. Jest to 10 tysięcy razy więcej, niż uderzenie bomby atomowej Fat Man, którą zdetonowano nad Nagasaki.

Natężenie dźwięku w trakcie wybuchu było niewyobrażalne. Wszystkim osobom znajdującym się w promieniu 60 km od wulkanu dosłownie popękały bębenki w uszach.

Fala uderzeniowa miało prędkość 1100 km/h, a różnica ciśnienia posłała odczyty wszystkich okolicznych barografów poza skalę. Co ciekawe została zanotowana we wszystkich stacjach pomiarowych na całym globie, a niektóre stacje odnotowały ją w ciągu 5 dni aż siedem razy! Oznacza to, że fala uderzeniowa okrążyła cały glob trzy i pół raza.

Szacuje się, że w wyniku tej erupcji śmierć poniosło około 40 000 osób. Ciała wyławiano z Oceanu Indyjskiego nawet u wybrzeży Afryki jeszcze rok po katastrofie. Okoliczne wyspy stały się „sterylne”, nie było na nich choćby najmniejszych oznak życia. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 6 dni temu #cGmaq
Dzisiaj dowiedziałem się, że chory na raka 6-letni Enzo Pereda w ramach życzenia spełnianego przez fundację Make-A-Wish chciał spotkać się z Iną Garten, gwiazdą programu kulinarnego popularnego w USA.

Garten odmawiała prośbie wielokrotnie, ale kiedy informacja trafiła do prasy, gdzie została publicznie skrytykowana, wreszcie zgłosiła chęć spotkania z chłopcem. Enzo odpowiedział, że już nie jest zainteresowany spotkaniem i zamiast tego wybrał pływanie z delfinami. Źródło: abcnews.go.com
Dodane przez Zbq 6 dni temu #86AXW
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 1582 roku przeskoczono z 5-tego na 15 października, całkowicie usuwając tym samym 5, 6, 7, 8, 9 , 10, 11, 12, 13 oraz 14 dzień października. W 1582 roku te dni po prostu nie istniały.

Było to spowodowane reformą, która miała na celu usprawnić działanie kalendarza. W efekcie spowodowało to spore zamieszanie. Trzeba było przekalkulować podatki, bo zamiast 31 dni w rzeczywistości odbyło się ich tylko 21. Teoretycy spiskowi postanowili wyjść na ulicę i sprzeciwić się kradzieży 10 dni z ich życia.

Co ciekawe kalendarz nie przyjął się wszędzie w tym samym momencie. Dla przykładu: William Szekspir i Miguel de Cervantes zmarli 23 kwietnia 1615 roku. To fakt. Jednak Szekspir umarł według starego systemu liczenia czasu, czyli w praktyce według nowego systemu zmarł 3 maja.

Zanim nowy kalendarz został wprowadzony na cały świat, aby cofnąć się o 10 dni, czasami wystarczyło po prostu przekroczyć granicę sąsiedniego kraju. Źródło: www.wired.com
Dodane przez Zbq 6 dni temu #9GWze
Dzisiaj dowiedziałem się, że restauracja Cafe 51 w Melbourne w Australii, za wytatuowanie sobie ich burgera w skali 1:1, oferuje darmowego burgera codziennie, do końca życia.

Treść ogłoszenia brzmi następująco: "Tatuaż będziesz miał do końca życia, dlaczego burgery też nie miałyby być za darmo?

Chcesz dostawać codziennie, do końca swojego życia, darmowego burgera?
Chciałeś też może zrobić sobie naprawdę odjazdowy tatuaż?

Teraz możesz mieć te dwie rzeczy za jednym zamachem!

To bardzo proste, wybierz sobie burgera, jakiegokolwiek burgera z naszego menu i wytatuuj go sobie na swoim ciele...

Od tej chwili staniesz się na zawsze częścią naszej #burgerfamily i zakwalifikujesz się na codziennego, całkowicie darmowego burgera aż do końca swojego życia.
Doceniamy to, że kochasz nas na tyle mocno, żeby dołączyć do #burgerfamily i zrobiłeś sobie tatuaż naszego burgera. My zaś kochamy Cię na tyle mocno, by podarować ci codziennie jednego burgera!"

Burger musi być duży oraz znajdować się w widocznym miejscu, tak by z łatwością pokazywać go obsłudze. Promocja dostępna jest tylko w Australii. Źródło: www.cafe51.com.au
Dodane przez Zbq 6 dni temu #9Nj2e
Dzisiaj dowiedziałem się, że ulic miasta La Plata w Argentynie rozłożony jest na planie kwadratu, zaś kwartały na obszarze całego miasta zajmują podobną wielkość. Ulice (Calle) przecinają się pod kątem prostym i numerowane są kolejno od północnego-wschodu oraz od północnego-zachodu. Co szósta z ulic ma formę alei (Avenida) jest szersza i pełni funkcję ponadlokalną.

Na skrzyżowaniach alej ulokowano skwery oraz parki miejskie. Geometryczną siatkę ulic miasta przecinają pod kątem 45% aleje Diagonal. Wzdłuż osi fundamentalnej zlokalizowane są teatry, muzea, kościoły oraz obiekty administracyjne.

Miasto słynie również z dużej ilości drzew zasadzonych wzdłuż ulic i na skwerach. Nazywane jest przez to miastem lip („la ciudad de los tilos”). Innym charakterystycznym elementem jest duża liczba symboli nazwiązujących do wolnomularstwa, gdyż zarówno założyciel Rocha jak i urbanista Benoit prawdopodobnie byli masonami. La Plata było pierwszym miastem Ameryki Południowej, które otrzymało oprawę oświetleniową. Źródło: urbnews.pl
Dodane przez Zbq 6 dni temu #Zv250
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 2008 roku na słonecznej plaży w Sydney zaobserwowano dziwne zjawisko, które pokryło całe wybrzeże "pianką od Cappucinno".

Piana powstała w wyniku oddziaływania prądów morskich i wirów na oceaniczne zanieczyszczenia takie jak sole morskie, chemikalia, martwe ryby i wydzieliny z wodorostów. Podobny efekt możemy uzyskać spieniając mleko w blenderze. Im większy blender, tym większa pianka.

To niecodziennie zjawisko praktycznie sparaliżowało ruch morski oraz uniemożliwiło uprawianie popularnego w Australii surfingu. Tom Woods - 12-letni surfer - mówi: "To było bardzo dziwne w dotyku. Wyglądało jak prawdziwe chmury. Razem z kolegami spędziliśmy całe popołudnie, skacząc w tej pianie". Źródło: www.sulekha.com
Dodane przez Zbq 6 dni temu #I5FVH
Dzisiaj dowiedziałem się, że "Opcja Samson" to rzekoma izraelska doktryna wojskowo-polityczna, zakładająca iż jeśli jakiś kraj zaatakuje i zniszczy dużą część Izraela, ten odpowie zmasowanym uderzeniem jądrowym.

Nazwa odnosi się do biblijnego Samsona, który, pojmany przez Filistynów i wystawiony na pośmiewisko, przewrócił kolumny świątyni w której go więziono i zginął razem ze swoimi oprawcami. Wedle tej doktryny, idący na śmierć Izrael miałby zabrać swoich wrogów ze sobą.

Chociaż Izrael oficjalnie nie przyznaje się do posiadania broni jądrowej, eksperci są zgodni, że prawdopodobnie posiada od 75 do nawet 200 głowic jądrowych, zarówno kilotonowych, jak i megatonowych. Ma też środki ich przenoszenia na lądzie, na morzu i w powietrzu (tzw. triada nuklearna). Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 6 dni temu #pytqr
Dzisiaj dowiedziałem się, że w XIX wieku francuski neurolog Jules Cotard odnotował przypadek pewnej kobiety, która uznała się za zmarłą za życia i skazaną na wieczne potępienie. Twierdziła, że nie jest w stanie umrzeć śmiercią naturalną, wobec czego postanowiła się zagłodzić.

To zaburzenie psychiczne nazwano Syndromem Cotarda. Typową cechą osoby z takim zaburzeniem jest przeświadczenie o tym, że brakuje jej kilku organów, gnije niczym zombie lub jest nieśmiertelna.

Większość chorych uznaje swój przeklęty stan za pokutę – np. karę za grzechy, które taka osoba wcześniej popełniła. Źródło: en.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 6 dni temu #3smNG
Dzisiaj dowiedziałem się, że Natalie Portman jest jedną z 'mądrzejszych' osób w Hollywood. Aktorka płynnie mówi w sześciu językach oraz ukończyła prestiżowy uniwersytet Harvarda, gdzie otrzymała licencjat.

W celu kontynuowania nauki zapisała się na uniwersytet w Jerozolimie. Jej prace dwukrotnie zostały opublikowane w prestiżowych periodykach naukowych.

Natalie mówi, że ważniejsze jest bycie mądrą osobą niż gwiazdą filmową. Źródło: www.thisisinsider.com
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie