Dodane przez Zbq 12 dni temu #C0Tp0
Dzisiaj dowiedziałem się, że w Rumunii na pchlim targu pewien mężczyzna sprzedał "starą maszynę do pisania" za 100 euro.

Okazało się, że była to niemiecka maszyna szyfrująca Enigma z czasów drugiej wojny światowej o wartości 45 000 euro. Źródło: www.reuters.com
Dodane przez Zbq 12 dni temu #QZDU7
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 2002 roku w kornwalijskim Redruth mleczarz Steven Leech spostrzegł ogień w jednym ze sklepów i z pomocą dwóch listonoszów ugasił go 160 litrami mleka.

Uratował tym samym 7 innych sklepów, które znajdowały się na piętrach powyżej. Za ten czyn Narodowe Stowarzyszenie Mleczarskie ogłosiło go Bohaterskim Mleczarzem Tysiąclecia. Źródło: www.telegraph.co.uk
Dodane przez Zbq 12 dni temu #y0atQ
Dzisiaj dowiedziałem się, że jeśli Księżyc podczas pełni wydaje się bardzo jasny - np. dwa razy jaśniejszy niż poprzedniej nocy - to nie jest to złudzenie, tylko jest tak naprawdę.

Z pozoru nie powinno tak być. Księżyc w pełni powinien być dwa razy jaśniejszy niż wtedy, gdy widzimy jego połówkę. Ale pomiary pokazują co innego. Księżyc w pełni oświetla Ziemię około 10 razy jaśniej (!) niż połówka Księżyca.

Winne jest m.in. zjawisko znane jako efekt Seeligera lub "opposition surge". Polega to na tym, że gdy oglądamy jakiś obiekt w kosmosie dokładnie z tego kierunku, z którego ten obiekt jest oświetlony (czyli: mając Słońce za plecami), to ten obiekt staje się jaśniejszy. Planety z atmosferą tak się nie zachowują. Ale obiekty bez atmosfery, a z nierówną powierzchnią (jak nasz Księżyc) - jak najbardziej. Źródło: the-moon.wikispaces.com
Dodane przez Zbq 12 dni temu #geN3R
Dzisiaj dowiedziałem się, że pewna para ze Szwajcarii zapłaciła na Malediwach ok. 820 funtów za odnowienie przysięgi małżeńskiej w języku malediwskim - rodzaj atrakcji oferowany przez ośrodek wypoczynkowy Vilu Reef Beach and Spa Resort.

Kiedy filmik z ceremonii "islamskiego błogosławieństwa" pojawił się na YouTube, okazało się, że osoba prowadząca ceremonię w rzeczywistości obraża nieświadomą niczego parę, nazywając ich m.in. niewiernymi wieprzojadami, ich dzieci świńskimi bękartami, a małżeństwo określając jako nieważne.

Sprawa odbiła się szerokim echem na Malediwach, rząd nakazał śledztwo, a ośrodek zawiesił pracowników biorących udział w ceremonii i przeprosił za ich zachowanie. Źródło: www.telegraph.co.uk
Dodane przez Zbq 12 dni temu #Ql43G
Dzisiaj dowiedziałem się, że podczas kręcenia "Leona zawodowca" w pobliżu planu, na którym filmowano scenę z radiowozami i policjantami na ulicy dokonano napadu rabunkowego na sklep.

Sprawca wybiegł ze sklepu i trafił na grupę "policjantów". Nie wiedząc co się dzieje, poddał się zdezorientowanym statystom. Źródło: www.imdb.com
Dodane przez Zbq 13 dni temu #JMhZv
Dzisiaj dowiedziałem się, że w 2014 roku niespełna 4-letnia Karina zaginęła w rosyjskiej tajdze. Przetrwała tam przez 11 dni pijąc wodę ze strumieni i jedząc runo leśne.

Przez 9 dni bronił ją jej pies, po tym czasie pobiegł szukać pomocy i po dwóch dniach zaprowadził ratowników do zaginionej. Źródło: siberiantimes.com
Dodane przez Zbq 12 dni temu #Gdj23
Dzisiaj dowiedziałem się, że 50 lat temu na pokładzie lotniskowca USS Forrestal podczas odłączania zasilania zewnętrznego od samolotu Phantom (przed jego przetoczeniem do katapulty startowej) przypadkowo została odpalona rakieta. Pocisk przeleciał przez pokład i uderzył w samolot A-4 Skyhawk stojący naprzeciwko.

Pocisk nie eksplodował (uzbrojenie następowało dopiero po kilkuset metrach lotu), ale rozbił podskrzydłowy zbiornik paliwa, które zapaliło się od iskier i płomienia wylotowego silnika rakietowego; ponadto od wstrząsu przy uderzeniu uległy odpadnięciu (z zamków podskrzydłowych) 2 bomby.

Płonące paliwo objęło uderzony i sąsiedni samolot (pilotem którego był John McCain, który zdołał się ewakuować) oraz obie bomby na pokładzie. Pożar zostałby najprawdopodobniej szybko ugaszony przez strażaków, jednak po około 1 minucie eksplodowała 1 bomba na pokładzie, otoczona płonącym paliwem, co doprowadziło do eksplozji kolejnych 8 (1 na pokładzie, a 7 w sąsiednich samolotach). Eksplozja spowodowała powstanie otworu w pokładzie, przez który do wnętrza okrętu dostało się płonące paliwo.

W wypadku zginęło 134 marynarzy, a 161 zostało rannych. Wietnam, 29 lipca 1967 roku. Źródło: pl.wikipedia.org
Dodane przez Zbq 13 dni temu #CCAdm
Dzisiaj dowiedziałem się, że samochody na wodór są znacznie bezpieczniejsze niż konwencjonalne auta spalinowe. Przykładem niech będzie Toyota Mirai, która przeszła bardzo rygorystyczne próby zderzeniowe.

Badania objęły nawet strzelanie do zbiorników z wodorem z broni palnej, zderzenie z ciężarówką oraz celowe rozszczelnienie zbiornika i zapalenie ulatniającego się wodoru. Udowodniły one, że spalający się wodór nie zagraża pasażerom auta i nie uszkadza pojazdu. Najlżejszy pierwiastek we wszechświecie unosi się w postaci wąskiego słupa, dlatego płomień nie obejmuje kabiny pasażerskiej, tak jak to ma miejsce w przypadku zapalenia się benzyny. Źródło: bit.ly
Dodane przez Zbq 14 dni temu #dLgd4
Dzisiaj dowiedziałem się, że filmowanie scen do "Avengers: Wojna bez granic" w Katedrze w Durham wymagało usunięcia wszystkich ław kościelnych, aby zrobić miejsce dla sprzętu filmowego.

Sceny kręcono tam przez całą sobotę i niedzielę wieczór, w nocy wyniesiono sprzęt filmowy, wstawiono ławy, aby mogła się odbyć niedzielna msza, a następnie na poniedziałek z powrotem zamieniono wnętrze katedry w plan filmowy. Podczas prac w katedrze ochrona tajemnic scenariusza była taka ścisła, że nawet strażnicy katedry nie mieli do niej wstępu. Źródło: www.imdb.com
Dodane przez Zbq 17 dni temu #VZblc
Dzisiaj dowiedziałem się, że na chińskim portalu Aliexpress sprzedawane są figurki z klocków kompatybilnych z LEGO, które przedstawiają oddział Schutzstaffel (SS).

Wśród nich znajduje się figurka przypominająca Adolfa Hitlera, a zestaw przypisany jest do kategorii "dla dzieci". Ceny zestawu wahają się od 4$ do 10$. Źródło: pl.aliexpress.com
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

A Ty czego się dziś dowiedziałeś?

Dodaj swoje odkrycie